Ko nozīmē «Ziemeļu gulbja» marķējums? - Klardag Latvia
Blogs ■ Vide

Ko nozīmē «Ziemeļu gulbja» marķējums?

Lai iegūtu Ziemeļu gulbja marķējumu produktam ir jāiztur efektivitātes testi. Citiem vārdiem – tam ir jādarbojas. Visi Klar produkti ir marķēti ar Ziemeļu gulbi un pierādītu efektivitāti.

Kas ir «Ziemeļu gulbis»?

Ziemeļu gulbja zīme ir Ziemeļvalstu ekomarķējums. To pārvalda Norvēģijas Ekomarķējuma fonds (Norwegian Eco-labeling Foundation), ko Norvēgijas valdība ir izveidojusi jau 1990. gadā. Tas tika dibināts kā veids, lai patērētājiem sniegt uzticamu un visaptverošu informāciju.

Kā produkts var iegūt «Ziemeļu gulbja» marķējumu?

Kad produkts vai pakalpojums iegūst Ziemeļu gulbja sertifikātu, tas ir izturējis virkni kritērijus. Tiek vērtēts viss produkta dzīves cikls – no izejvielām līdz ražošanai, lietošanai un visbeidzot atkritumu apsaimniekošanai.

Tas ir paredzēts, lai palīdzētu jums, patērētājiem, izdarīt apzinātu izvēli. Šis ekomarķējums paredz ļoti stingrus kritērijus. Ir jāievēro un jādokumentē viss – sākot ar izejvielu ieguvi, vides piesārņojumu, ķīmiskām vielām un enerģijas patēriņu, līdz kvalitātei, veselīguam un ētiskumam. Tad to pārbauda Ekomarķējuma padome un tikai tad, ja viss atbilst noteiktajiem kritērijiem, var tikt piešķirts Ziemeļu gulbja sertifikāts.

Klar priduktiem ir Ziemeļu gulbja sertifikāts

Klar mājas tīrīšanas līdzekļi nesatur nevienu no «sliktajām ķīmiskajām vielām» un pavisam niecīgā daudzumā satur vielas, kas var tikt uzskatītas par alerģiskām vai toksiskām ūdenī mītošajiem dzīvajiem organismiem. Pēc mājas tīrīšanas, ūdens, ko mēs aizkalojam notekcaurulēs, nonāk upēs, ezeros un visbeidzot – arī jūrā. Tādējādi dzīvībai bīstamās vielas kaitē arī zivīm un vēžveidīgajiem un nonāk barības ķēdē – planktons absorbē kaitīgās vielas, bet zivis un vēžveidīgie ēd planktonu. Galu galā kaitīgās vielas var nonākt arī uz mūsu sķīvjiem barības ķēdes beigās.

Vēl viens būtisks Ziemeļu gulbja marķējuma kritērijs – produktiem jābūt viegli noārdāmiem dabā.

Pērkot mājas uzkopšanas līdzekli, jūs, ļoti iespējams, neaizdomājaties vai un kā tas var ietekmēt zivis upēs, jūrās un okeānos. Tomēr šīs lietas ir cieši saistītas. Kā ražotāji mēs jūtam atbildību izstrādāt produktus, kas nenodara kaitējumu udenstilpņu ekosistēmām.

Klar tīrīšanas līdzekļi satur tādas aktīvās vielas, kas dabā viegli noārdās.

Koncentrēti produkti ir videi visdraudzīgākie

Ziemeļu gulbja marķējums neatbalsta lieku iepakojumu. Tādēļ mēs esam radījuši pēc iespējas koncentrētākus produktus, lai būtu droši, ka neesam aizņēmuši lieku vietu un radījuši nevajadzīgu iepakojuma daudzumu.

Koncentrēti tīrīšanas līdzekļi var būt nedaudz dārgāki, taču mēs esam apņēmušies samazināt ūdens daudzumu (gan to, kas «jātransportē» mūsu produktiem, gan to, kas nonāk upēs un jūrās), lai padarītu mūsu produktus videi draudzīgākus.

Nelieto vairāk kā nepieciešams

Pareiza tīrīšanas līdzekļa dozēšana ir svarīga, neatkarīgi no tā, cik draudzīgs ir produkts videi. Tādēļ vienmēr vērts pārliecināties, ka nelietojat vairāk produkta kā nepieciešams. Pētījumi rāda, ka lielākā daļa no mums lieto pārāk daudz tīrīšanas līdzekļus. Mēs iesakām paeksperimentēt ar tīrīšanas līdzekļa daudzumu. Iespējams, būsiet pāsteigts par to, cik maz patiesībā nepieciešams.

Ziemeļu gulbja prasības ir stingrākas kā varas iestādēm

Ziemeļu gulbja produktiem jāatbilst prasībām par smaržvielām, kā arī vielām, kuras drīkst izmantot produktos un cik tās faktiski ir tajos.

Lielāko daļu vielu regulē arī varas iestādes. Piemēram, ja produkts satur vairāk vai noteikto smaržvielu normu, ražotājam ir pienākums to iekļaut produkta marķējumā. Pēc tam patērētājs var izlemt pats – vai viņš vēlas iegādāties šādu produktu. Ja produktā esošais smaržvielu daudzums ir mazāks par noteikto limitu, ražotājam nav obligāti jāinformē patērētājs. Taču Ziemeļu gulbja produktiem šie ierobežojumi ir stingrāki un pieļaujamās normas zemākas, kā nosaka Eiropas iestādes.

Bez kancerogēniem un nelabvēlīgas ietekemes uz reproduktīvajiem orgāniem

Ziemeļu gulbis paredz vienādus limitus (0,01%) mājas tīrīšanas līdzekļiem un kosmētikas produktiem, ko lietojam uz ādas piemēram, dušas želejai piaugušajiem.

Neviena smaržviela vai jebkāda cita viela produktā ar Ziemeļu gulbja sertifikātu, nedrīkst būt kancerogēna (vēzi izraisoša), mutagēna vai bīstama reproduktīvajiem orgāniem.