Videi draudzīga veļas diena – kā mazgāt «zaļāk»? - Klardag Latvia
Blogs ■ Mājai

Videi draudzīga veļas diena – kā mazgāt «zaļāk»?

Veļas mazgāšanai katru dienu tiek izmantots milzīgs daudzums ķīmisko vielu, elektrības un ūdens. Nemaz nerunājot par to, ka mēs mazgājam veļu daudz biežāk un vairāk, kā pirms gadiem divdesmit. Tas viss ļoti nelabvēlīgi ietekmē vidi. «Zaļākai» veļas mazgāšanai, kas ir draudzīgāka gan tavam apģērbam, gan videi pietiek vien ar mazām izmaiņām un jauniem, labiem paradumiem.

Nav šaubu, ka mūsu veļas kalni ir ievērojami auguši, pateicoties kā labākai finansiālajai situācijai, tā drēbju pieejamībai. Arvien jaunu apģērbu iegāde, lai pielāgotos sezonai vai modes tendencēm, rezultējusies ar to, ka daudziem no mums drēbju skapji ir pārpildīti. Vairāk drēbju nozīmē vairāk mazgāšanas, kas savukārt ļoti negatīvi atspēlējas uz vidi.

Videi draudzīga un ilgtspējīga veļas mazgāšana ir saistīta ar labiem ieradumiem, piemērotu aprīkojumu un dabai draudzīgiem mazgāšanas līdzekļiem. Lūk, mūsu padomi zaļākai un dabai draudzīgākai veļas mazgāšanai!

Mazgā retāk

Pats par sevi saprotams – mazgāt veļu retāk, ir pirmais solis dabai draudzīgā virzienā. Sākumā pajautā sev – vai tiešām šis apģērbs jau ir jāmazgā? Vai tas ir netīrs vai tikai vēlies to atsvaidzināt? Varbūt tomēr vari to uzvilkt vēl kādu reizi pirms mazgāšanas?

Mēģini iztīrīt netīrās vietas atesvišķi, mazgājot ar rokām, uzreiz, kā tie radušiesun paguvuši iekalst. Bieži vien tas ļauj apģērba gabalu uzvilkt vēlreiz, bez mazgāšanas.

Maksimāli piepildi veļas mašīnu

Samazināt veļas mazgāšanas biežumu var visai vienkārši – katrā mazgāšanas reizē maksimāli piepildi veļas mašīnu. Veļas mašīna ir pilna tad, ja vari uzlikt dūri virs drēbēm, nesaspiežot tās. Tādējādi tu ietaupīsi gan naudu, gan ūdeni, gan darīsi labu videi. Turklāt – apģērba mazgāšana maksimāli piepildītā veļas mašīnā radīs mazāku berzi starp apģērba gabaliem, kas ļaus tavām drēbēm ilgāk izskatīties kā jaunām un samazinās arī mikroplastmasas rašanos mazgāšanās laikā!

Zemāka temperatūra un īsāki mazgāšanas cikli

Ūdens uzsildīšana veļas mazgāšanas laikā nepieciešams liels enerģijas daudzums. Tādēļ ieteicams vadīties pēc norādēm uz apģērba un mazgāt to mazākajā iespējamajā temperatūrā. Un visbiežāk 30 grādi būs pieteikami, ja vien apģērbs nav ļoti netīrs.

Tomēr der atcerēties, ka reizi pa reizei ir ieteicams veikt mazgāšanu 60 grādu temperatūrā, lai veļas mašīnu uzturētu labā stāvoklī. Tas attiecas arī uz apakšveļu.

Atsakies no pirms-mazgāšanas programmām un izvēlies maksimāli īsākas programmas apģērbam, kas nav pārāk netīrs. Izvēloties īsākas programmas, apģērbs ilgāk saglabāsies kā jauns un mazāk šķiedras tiks noārdītas.

Izvēlies saudzīgus mazgāšanas līdzekļus

Saudzīgi mazgāšanas līdzekļi būs labāki apģērbam, videi un tev pašam. Klar veļas mazgāšanas līdzeklis ir bez aromāta, dermatoloģiski testēts uz jutīgas ādas un NAAF (Astma- og Allergiforbundet – Norvēģijas Atsmas un alerģiju asociācijas) rekomendēts. Tam ir arī «Ziemeļu gulbja» eko sertifikāts (Nordic Ecolabel) un vegānisks. Šis mazgāšanas līdzeklis ir saudzīgs un vienlaikus iedarbīgs. Visas tā sastāvdaļas ir rūpīgi izvēlētas, lai efektīvi iztīrītu apģērbu.

Ievēro ieteicamās devas

Pārāk daudz veļas mazgāšanas līdzekļa neiztīrīs tavu apģērbu labāk! Tā atlikumi paliks gan tavā apģērbā, gan lieki nonāks vidē.

Mēs iesakām veļas mazgāšanas līdzekli dozēt pareizi, ņemot vērā apģērbu netīrības pakāpi un ūdens cietību.

Kad vien iespējams – žāvē savas drēbes ārā

Centies mazāk lietot drēbju žāvētāja . Ja iespējams, žāvē savas drēbes ārā. To var darīt arī iekštelpās, ja ir laba ventilācija, kas ļauj izvairīties no pārieku liela mitruma.

Izvēlies «zaļāku» veļas mašīnu

Protams izvēties jaunu veļas mašīnu jāvadotās pēc savām vajadzībām. Tomēr der ņemt vērā vēl kādu kritēriju – energoefektivitāti. Energoefektivākās veļas mašīnas un žāvētāji ir atzīmēti ar A +++ un A ++.

Vecā veļas mašīna satur bīstamas, videi kaitīgas vielas un metālus, kurus var pārstrādāt. Noteikti painteresējies, vai pērkot jauno veļas mašīnu, turpat nevari nodot veco. Vai aizved to uz kādu no vecās sadzīves tehnikas pieņemšanas punktiem.